Блог

Погледнете ги моите блог постови

how-to-exercise-when-you-dont-have-time

Фит предизвик: Враќање во форма после долга пауза

Целава ситуација поради COVID 19 ни ги затвори и нашите вежбални, а со тоа не лишеше да бидеме редовно активни. Можеби ви се чини дека враќање во форма, т.е. враќање во теретана после подолга пауза е потешко од првото влегување таму, но не е така.  Ако сте вежбале редовно, со враќањето на правилна исхрана и […]

1_w4_p76pfoutxdxemr6muwg

Фит исхрана: Што значи да се храните „чисто“?

Најверојатно до сега сте го сретнале изразот „чиста“ исхрана, кој се поврзува со фитнесот, а добива сè поголема популарност. И покрај неговата употреба, често пати луѓето го поистоветуваат со диета, што е сосема погрешно. Затоа денес ќе ги расчистиме сите забуни за оние кои сакаат да се посветат на чистата исхрана. Што е „чиста“ исхрана? […]

bonesprotein

4 митови за протеинската исхрана и научните ставови за нив

Науката за фитнесот констатно напредува и со тоа ги поткрепува или побива тврдењата што можете да ги слушнете низ неформалните муабети. Протеинската исхрана е веќе докажана како корисна за физички активните луѓе, но никогаш не е на одмет да размислувате критички и да истражувате. Следат 4 митови за ефектите врз здравјето од исхраната базирана на […]

lowcaloriefoods-02

10 нискокалорични видови на храна кои ќе ве заситат!

Сакате да намалите некој килограм  ? Знаете дека храната е првото нешто на кое треба да помислите.

health-food-for-fitness

10 здрави видови на храна кои МОРА да ги конзумирате редовно!

Конзумирањето на правилната храна за хранење на вашите мускули и да обезбедите доволно енергија за физичкиот напор кој го практикувате некогаш може да биде збунувачки и фрустрирачки. Но, реалноста е дека тоа е едноставно – составувањето на план на исхрана според вашата цел се фокусира на одбирање на правилни видови на храна и нивно редовно […]

10 НАЈДОБРИ вежби за бицепс – експертски совети!

Брзо – Која е најдобрата вежба за бицепс ? Ако одговорите – “сите”, потребна ви е мала помош во одделот за вежби. Во оваа статија е искомбинирано искуството со науката за да го произведе најдобриот водич за големи бицепси! Во текот на годините, направени се бројни истражувања за тоа кои се најдобрите вежби за бицепс. […]

ИНТЕРВЈУ: Илија Рајковчевиќ – од 150 на 89 килограми; неверојатна физичка трансформација!

КРАТКИ ПОДАТОЦИ: Години – 18 Телесна тежина – Пред почетокот на трансформацијата – 150 килограми, а моментално 89.  MarioFit:Како и кога започна да се занимаваш со фитнес ? -Се започна на 01.07.2014 тогаш одлучив да се сменам да не бидам никогаш истиот кој што сум бил,бидејки едноставно не можев повеке да се гледам во огледало […]

Дејан Поповски одговара на вашите прашања – Q&A 2

БОРЧЕ ДАМБОВ го постави ова прашање: Дали може малку подетално да се објасни за внесот на јагленхидрати во фаза на чистење? Со колку грама да се започне, како да варира внесот на Јх со тек на време и колкав треба да биде периодот на варијација ? На колку дена треба да се практикува ден со […]

Популарната кето диета! Што всушност е тоа – детално објаснување и водич

Кетогена диета (или скратено – кето) е диета која многу долго време е позната и распространета низ бодибилдинг субкултурата. На кратко, кето диетата е исхрана која е висока во содржина на масти и протеини а содржи ниска количина на јагленохидрати (најчесто

Колку оброци треба дневно да конзумирам ?

Фитнес фанатиците и гуруата обожаваат да дебатираат околу фреквентноста на оброците, но дали навистина јадењето на повеќе или помалце оброци во денот ќе променат нешто во однос на тоа дали качувате мускулна маса или намалувате на масти ? Дознајте овде! Една од најдебатираните теми во бодибилдинг светот е – кој е оптималниот број на оброци […]