Блог

Погледнете ги моите блог постови

123

Превенирајте губење на мускулна маса со доволен внес на протеини (и кога не тренирате)

Можеби сметате дека доколку тренирате помалце, правите помалце кардио или сте помалку или воопшто (не)активни генерално, дека не ви треба до толку протеини преку храната, како што ви треба кога активно и редовно тренирате. Погрешно! Оние кои тренираат редовно, имаат зголемена протеинска потреба, но тоа не значи дека треба да го игнорирате протеинскиот внес кога […]

hip-thrust-e1358282324520

Зошто е важно да имате цврст задник?

свен тоа што е секси и го подобрува впечатокот за целата фигура и кај жените и кај мажите 🙂 Со вежбите за цврст задник ја подобрувате состојбата на целото тело, си ги олеснувате секојдневните движења и го намалувате ризикот од повреда.

122

25 фитнес факти кои можеби не сте ги знаеле, а се важни!

Исхраната е едно од најистражуваните полиња и речиси секојдневно се изведуваат нови истражувања, и веројатно може да се обезбедат 26 нови факти секој месец. Можеби и секоја недела, којзнае.

bonesprotein

4 митови за протеинската исхрана и научните ставови за нив

Науката за фитнесот констатно напредува и со тоа ги поткрепува или побива тврдењата што можете да ги слушнете низ неформалните муабети. Протеинската исхрана е веќе докажана како корисна за физички активните луѓе, но никогаш не е на одмет да размислувате критички и да истражувате. Следат 4 митови за ефектите врз здравјето од исхраната базирана на […]

gym-owner

8 лоши навики кои можат да ги уништат вашите фитнес цели

Не дозволувајте овие 8 лоши навики да го попречат вашето фитнес патување! Останете на вистинскиот пат да ја достигнете вашата цел, елиминирајќи ги овие лоши навики. За да добиете навистина добара фигура, секое движење што го правите во теретаната треба да биде со цел, и секој тренинг треба да се гради на вашите претходни напори. […]

7-muscle-building-meals-for-a-keto-bodybuilding-diet_header-752x401

Што треба да јадете пред тренинг за да ги максимизирате вашите резултати?

Знаеме дека исхраната игра огромна улога во фитнес резултатите, но обично се фокусираме на оброците по вежбањето. Време е да се потсетиме дека храната која ја внесуваме пред тренинг има еднаков удел во крајните резултати од нашите напори да ја добиеме телесната форма што ја посакуваме. За да го извлечете максимумот од вашиот тренинг морате […]

screenshot_1-2

Како да накачите телесна тежина (мускулна маса) во 5 чекори

Качувањето на телесна тежина е најчесто многу погрешно сфатено во круговите на вежбачите, најчесто кај оние што се почетници, прифаќајки го терминот “качување на телесна тежина” како едноставно помрднување на стрелките на вагата по било која цена.

20141001_nutricion_interior

5 јаткасти плодови кои МОРА да ги конзумирате!

Денес, се помалку и помалку диети (режими на исхрана) дозволуваат телото да “изгладнува” за добрите незаситени масти, т.е многу често може да забележиме дека мастите се вклучени во секоја диета. Здравите масти се сметаат дел од исхраната кој не смее да се изостави, а најдобар нивен “претставник” се јаткастите плодови. Секоја година се повеќе и […]

biginner-strength-training

5 клучни совети за почетници во теретана

Денес ќе ги разгледаме најважните аспекти од вежбањето со тежини, кои иако ги нареков совети за почетници во теретана, всушност се правила кои понекогаш и поискусните ги забораваат. Затоа, без разлика дали се ова вашите први месеци или години во теретана, советите кои следат ќе ви помогнат да достигнете максимум енергија и резултати на вашето […]

1-2

5 причини зошто вежбањето во теретана е корисно за вас

Точно е дека вежбите со тежини се најдобриот начин за подобрување на физичкиот изглед и ослободување од вишокот телесни масти, но тие исто така го подобруваат целокупното здравје и ве прават посреќни. Откријте ги главните причини заради кои вежбањето во теретана треба да влезе во вашиот список на здрави навики.

fit food

Како самите да составите здрав режим на исхрана каков што вам ви треба ?

Сите поискусни спортисти знаат дека честите и интензивни тренинзи мора да бидат подкрепени со правилна тренинг исхрана за да се постигнат посакуваните резултати. Најголем дел од оние кои тренираат во теретана сметаат дека следењето на одредена тренинг диета е комплициран процес и дека секогаш одзема доста време. Затоа наједноставниот начин да се пристапи кон одредена тренинг […]

14519940_1289341317763336_7349057707508324126_n

РЕЦЕПТ: Home-made протеински барови со чоколадо и путер од кикирики!

Овие протеински барови кои може да ги приготвите сами дома имаат совршен вкус; исто како да го јадете вашиот омилен десерт – само без вината која ја чувствувате од кога ќе го изедете! Главните состојки на овој рецепт е путер од кикирики и whey протеин од чоколадо. СОСТОЈКИ: 2 дози Whey протеин со вкус на чоколадо […]