8 лоши навики кои можат да ги уништат вашите фитнес цели

Не дозволувајте овие 8 лоши навики да го попречат вашето фитнес патување! Останете на вистинскиот пат да ја достигнете вашата цел, елиминирајќи ги овие лоши навики.

За да добиете навистина добара фигура, секое движење што го правите во теретаната треба да биде со цел, и секој тренинг треба да се гради на вашите претходни напори. Еднообразното загревање и неколку минути поминати во разговор помеѓу сериите можеби не ви изгледа толку страшно, но со текот на времето се собира. Развијте една лоша навика, соберете го тоа со текот на времето и можете  да видите како потенцијалните резултати ви се лизгаат низ прсти.

Ако сакате да ги достигнете вашите цели и да останете на патот за позитивните промени, ќе мора да ги избегнете многуте лоши навики распространети низ фитнес светот, колку и да се мали. Тука сме ние да ви ги посочиме за вие да ги елиминирате.

1. ИЗВЕДУВАЊЕ СО ЛОША ТЕХНИКА

Кога станува збор за видливоста на резултатите, секој од нас треба да дава приоритет на правилно изведување на вежбите, односно правилна техника. Честа слика во теретаните е индивидуи кои вежбите ги изведуваат погрешно, најчесто затоа што се почетници, но уште полошиот дел е тоа што не ни бараат помош.

За жал, вежбањето со лоша техника од почеток може да изгради навики за кои е исклучително тешко да се променат подоцна. И колку повеќе ја користите лошата форма, толку повеќе ненамерно може да ги активирате другите мускули. Уште полошо, таквата форма може да ве донесе на брз пат до повреди.

Ако имате прашања, обратете се кај тренерот/инструкторот. Секој од нас има потреба од помош во своите почетоци.

public-4401713

2. ПРЕМНОГУ КАРДИО

Уште едно голема грешка која се изведува во теретана е правењето премногу кардио тренинг. Кардио тренингот е добар, но само до одреден степен. Ако почнете да претерувате, ќе доживеете мускулна атрофија, силата ќе ви се намалува, а можеби ќе дојде дури и до стагнација на загубата на масти.

Ова особено може да биде случај ако сте на строга диета. Комбинирајте многу строга диета и кардио со часови секоја недела, и ќе имате рецепт за масовна загуба на мускули.

Решение? Чувајте ги вашите кардио тренинзи кратки и слатки. Неколку 15-минутни HIIT или кондициони сесии неделно е сè што ви треба за процесот на топење на масти да се одвива, а воедно да ја зачувате силата и мускулната маса

Запомнете, ако се чувствувате како да ви треба повеќе кардио за да согорувате масти, шансите се добри, вие треба само да ја досредите вашата исхрана. Исхраната е темел на секој план за топење на масти. Кардио тренингот е само една од алатките за постигнување на таа цел.

cardio-1024x631-7068408

3. ЈАДЕЊЕТО ПРЕМАЛКУ

И покрај тоа што можеби звучи контрадикторно да јадете повеќе храна за губење на тежината, тоа е токму она што некои луѓе треба да го прават. Помалку не е секогаш “повеќе” кога станува збор за внесот на калории. Исто како и прекумерното кардио што може да доведе до негативни ефекти, вклучувајќи ги и загубата на сила и стагнирањето на топење масти, така може и намалувањето на храна.

Ако консумирате премалку калории со текот на времето, вашето тело едноставно ќе се обиде да штеди енергија со забавување на вашиот метаболизам. Целта треба да биде да јадете колку што е можно повеќе за да ги зголемите перформансите  додека ги постигнувате своите цели. Со други зборови, најдете ја “најмалата ефективна доза” од диетата што ви е потребна притоа да губите од телесната тежина,а да ги задржите мускулите.

crossfit-man-tired-relaxed-after-workout-640x426-640x426-9334089

4. ЈАДЕЊЕТО ПОГРЕШНА ХРАНА

Добро, можеби и ќе го постигнете вашиот внес на калории, но што е со вашиот избор на храна? Една голема грешка која често ја гледамe е јадењето премногу погрешна храна, а не доволно од правилната. Исхрана е пресудна за резултати,а ако не се приджувате до добро избалансирана исхрана, ќе имате мали шанси за мускулен раст.

Фокусирајте се на јадење храна колку што е можно повеќе во нејзината цела, природна состојба, а избегнувајте рафинирани производи. Тоа значи да се одлучите за овес наместо шеќери, пакувани житарици за доручек, а прескокнете ги овошните јогурти за обичен, обезмастен јогурт/урда.

Исто така важно е да се јаде избалансирана мешавина на јаглехидрати, протеини и масти секој ден. Моментот кога ќе почнете да одите во крајности и речиси целосно отфрлање на некој важен макронутриент е моментот во кој можете лесно да свртите кон погрешен пат.

fit-young-woman-fighting-off-fast-food

5. СЛИКАЊЕ ПРЕМНОГУ ТРЕНИНГ-СЕЛФИЈА

Нема сомнеж дека правењето фотографии од вашиот напредок може да ја зголеми вашата мотивација, и потенцијално, вашиот успех. Но, пред да го направите вашето селфи во бањата, запрашајте се дали ги поминувате границите . Дали вашите акции се одраз на вашите крајните цели?

Во последно време, се почеста е глетката на тоа како се оди од справа до справа и се гледаат во огледалото. Во ред е да се восхитувате на вашиот мускулен раст, но времето за вежбање и за самовосхит не треба да биде во едно исто.

Времето кое го поминувате правејќи селфија за време на вашиот тренингот не треба всушност да се смета за дел од самиот тренингот. Поголемиот дел од посетителите на фитнес центрите трошат повеќе време на правење слики наместо да прават повторувања и серии во теретана.

Иако тоа е одлично да се биде горд на своите резултати, зачувајте ги вашите фотосесии од кога ќе завршите со тренингот.

220050568-12fa7b70-9e95-4c6a-9137-406e5c73013e-2069117

6. КОРИСТЕЊЕ НА ВРЕМЕТО ЗА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ НАМЕСТО ЗА ВЕЖБАЊЕ

Идејата за тоа да останете фокусирани во целост на вашиот тренингот не завршува со оставање на вашиот стап селфи. Оставање на мобилниот телефон во целост.Ако постојано ги проверувате  вашиот социјалните новости, објавувањето во средината на вашето вежбање, или да останете во тек со пријателите, ви се случува да го изгубите фокусот и да ви се уништи вашиот тренинг

Погрижете се секоја минута помината во теретаната да е продуктивна, а твитувајте за вашите резултати, кога сте дома и чекате за вашиот оброк после тренингот да се зготви. Наместо да се обидува да правите повеќе работи во исто време на вашиот пат низ тренингот, само фокусирајте се да го дадете најдоброто од себе и да имате целосна концентрација во теретана.

maxresdefault-4400202

7. ПРОБУВАЊЕТО ДА ГО НАДВЕЖБАТЕ ЛОШИОТ НАЧИН НА ИСХРАНА

Ако го користите вежбањето како метод за да јадете повеќе, треба да сфатите дека повеќе вежбање не е лек за лошиот избор на оброк. Факт е дека дури и секој од нас се соочувал со овој проблем. Често се случува да изедеме нешто и да помислиме дека решението на тоа е само да вежбаме повеќе следниот ден или повеќе кардио да правиме. За жал, не можете туку така да го избришете фактот што сте го наполниле вашето тело со 200 грама шеќер и кој знае уште колку масти одеднаш.

8. НЕМАЊЕ ЈАСНА ВИЗИЈА

Конечно, бидете сигурни дека имате јасна визија за тоа што се надевате дека ќе го добиете. Ако некогаш се најдете себеси едноставно изгубени во врска со вашата рутина, запрашајте се зошто вежбате. Потсетете се на вашата крајна цел или што првично ве натерало да започнете и ќе ви помогне да останете доследен.

Поставете паметни цели и придржувајте се до нив. Повторувајте ги секојдневно со што никогаш нема да ви излезат од ум. Кога ја имате оваа визија за она што се надевате дека ќе го добиете, полесно е да сфатите што точно треба да правите во теретана за да имате резултатите.

Марио Јовановски, 2015